Oda nasıl olduğundan büyük gösterilir 8 ipucu

Oda nasıl olduğundan büyük gösterilir 8 ipucu

Küçük odalar insanlar için bazen boğucu ve ruhumuzu daraltıyor. Ve bu sebeple herkes oda nasıl daha geniş veya bir oda nasıl olduğundan büyük gösterilir 8 ipucu sorusuna cevap arıyor. Bu yazımızda odalarınızı daha geniş ve ferrah olarak gösterebilecek ipuculardan faydalanabilirsiniz.

Önceki yazımız olan 2022 Dekorasyon Fikirleri ve Aksesuarları ilginizi çekebilir.

1 – Açık renk kullanın

açık renk oda

Renkler insanlar duygularına, psikolojisine hitap etmesinin yanında bir tür illüzyon görevi görür. Küçük odalarda açık renk kullanımı ile daha büyük ve parlak gösterdiği bilinir. Bu durum ışık etkisi olarak söylenebilir. Peki hangi renkler odayı daha büyük gösterir diye soruyorsanız ? Daha parlak ve güzel bir etki için Mavi, Beyaz ve yeşiller gibi yumuşak tonlu renkler tercih edebilirsiniz.

2 – Dağınıklıktan kurtulun

 

Dağınık odalar hem görüntü itibarı hemde daha dar bir görüntü verir. Bu sebeple daha minimal ve sade dokularla bir odayı daha büyük gösterebilirsiniz. Örneğin salonunuzda çok fazla duvarda resim ve gereksiz derecede bir çok şey varsa daha boğucu bir görüntü verir bu sebeple daha sade bir oda tercih edebilirsiniz.

3 – Aynalar’ın odaya etkisi

ayna

Aynalar bir odayı nasıl daha büyük gösterir ? diye sorarsanız Tabikii Evet! Aynalar bir odayı geniş ve ferah gösterebilir. Nasıl mı ? Aynalar, gündüz veya gece odayı daha parlak ve yapay bir ışık sağlar ve odanıza daha ferah bir hava katar.

4 – İşlevli Mobilyalar Kullanın

minimal mobilya

Küçük bir oturma odasını daha büyük göstermek istiyorsanız. Evinizdeki ağır mobilyalar tıknaz parçalar yerine çok işlevli mobilyalar kullanmanız daha fazla etki eder.

Çekmeceli kanepe, katlanır masa bunları kullanmanız gerekir bu sebeple küçük olarak gözüken bu mobilyalar evinize, salonunuza daha geniş gösterir.

5 – Açık renkli perdeler kullanın

Perdeler, bir odanın büyük göstermesinde en önemli detaylardan biridir. Koyu renk ve ağır renkli perdeler ışığı azalttır. Ve odanınızda daha karamsar ve boğucu bir his yaratacaktır. Bu sebeple daha açık renkli perdeler kullanmayı tercih edebilirsiniz.

6 – Raflar

raflar

Eğer ki odanızda raflar’da çok sayıda dekoratif aksesuar veya kitaplarla doluysa bu biraz dağınık görünüm verebilir. Bu sebeple raflarınızı biraz daha sade gösterebilirsiniz.

7 – Aydınlatma

aydınlatma

Küçük bir oda söz konusu olduğunda Aydınlatma diğerleri gibi çok önemlidir. Eğer ki odanızın tavanları yüksekse daha hoş hale getirmek için Led aydınlatmalar, gömme aydınlatmalar kullanabilirsiniz.