Yüksek ısı dereceleriyle eritilmesiyle elde edilen doğal bir yalıtım malzemesi olan taşyünü duvar,çatılar,döşeme dış cephe yalıtımı dahil bir çok yerde kullanılmaktadır. Taşyünü içerisinde volkanik kayaçlar bulunmaktadır. Bu kayaçlar eritilerek lif haline getirilir böylece taşyünü elde edilir.

Taşyünü Ne İşe Yarar Özzelikleri Nelerdir ?

Taşyünü inşaat sektöründe çok fazla yararlı özzelikleri bulunmaktadır. Bunlara aşağıdaki listeden özzeliklerine göz atabilirsiniz.

  • Taşyünü, ısı yalıtımında yüksek bir performas sunar. Dışarıdan gelen ısıyı engelleyerek enerji tasarrufu sağlar.
  • Isı yalıtımı sağladığı gibi ses yalıtımı da sağlar. Böylece gürültü kirliliğini azaltır.
  • Taşyünleri yanmaz malzemeden oluşmaktadır. Herhangi bir yanmaya dayanıklıdır.
  • Taşyünleri nem emme özzeliğine sahiptir. Böylece rutubet küf oluşumunu engeller.
  • Taşyünleri inşaat sektörü dışında bir çok sektörde yer almaktadır. Bunlardan biri de tarım ve sulama alanlarında kullanılmaktadır.

Taşyünü Fiyatları

Taşyünü metrekare başına hesaplanmaktadır. fiyatlar ise kalınlık ve yoğunluğuna göre değişiklik göstermektedir. Kalınlık ve yoğunluk artar ise metrekare fiyatı artmaktadır.

Örneğin 5 cm kalınlığında 150 kg/m³ yoğunluğa sahip taşyünü levha: 210 TL

Güncel taşyünü malzeme fiyat ürünleri aşağıda yer almaktadır.

Knauf Mineral Yün Taşyünü Kaşındırmaz Isı Ve Ses Yalıtımı 14,4 M2 = 1.100 TL

İzocam Taşyünü 150dans 60X120X5cm 2,16m2 = 560 TL

Fiyatlar farklı mağazalarda değişiklik gösterebilir. Fiyatı etkileyen diğer unsurlar ise marka,malzeme kalitesi,diğer(nakliye,yükleme) gibi unsurlar da fiyatı etkilemektedir.

İzocam Taşyünü Fiyatları

İzocam taşyünü fiyatlarında başlıca kalınlık ve yoğunluk arttıkça fiyatlar da artmaktadır. Genellikle izocam taşyünü paket olarak üretilmektedir. Daha büyük paketler daha fazla malzeme gerektirdiğinden daha yüksek fiyatlıdır. İstanbul’da ortalama izocam taşyünü metrekare fiyatları 50 TL’den başlamaktadır. Fiyatlar işin zorluğuna göre de artabilir.

Taşyünü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Taşyünü alırken projenizin uygun ürünü seçmek çok önemlidir. Örneğin dış cephe yalıtımı için kullanacağınız taşyünü ile çatı yalıtımı için kullanılan taşyünü farklı özzeliklere sahiptirler. Bu sayede sizin için en uygun olan taşyünü seçmeniz önemlidir. Aşağıda sizler için tüm detaylarıyla taşyünü alırken dikkat etmeniz gerekenlere değineceğiz.

  • Yukarıda bahsettiğimiz gibi taşyünü alırken projenize uygun,kullanım amacınıza göre taşyünü malzemesini tercih ediniz.
  • Taşyünlerinde kalınlık ve yoğunluk yalıtım performasını etkiler. Kalınlık arttıkça yalıtım performansı da artar. Yoğunluk arttıkça ısı iletkenlik katsayısı azalır ve yalıtım performansı artar.
  • Taşyünleri farklı kalitelerde üretilmektedir. Böylece kalite farkı da ortaya çıkmaktadır.
  • Bir çok taşyünü satıcısı bulunmaktadır. Bu firmaların arasında ürünlerine garanti verenler de bulunmaktadır.

Taş yünü sesi keser mi?

Evet taşyünü sesi keser, Taş yünü ses yalıtım özzeliği bulunmaktadır. Ses dalgalarını emerek ses yalıtımı sağlamaktadır. Fakat taşyünün ses yalıtım performası kalınlık ve yoğunluğuna bağlı olarak değişmektedir.

Taşyünü yanar mı ?

Taşyünü yanmaz malzemeden elde edilir. Yüksek sıcaklıklarda yanmaya dayanıklıdır. A1 Sınıfı tamamen yanmaz sınıflandırmasındadır.