Günümüzde prefabrik evler diğer yapılara göre daha kolay inşaa edilmesi,düşük maliyetli,farklı boyutlarda ve tasarımlarda inşaa edilmesi sebebiyle bir çok avantajı bulunmaktadır. Prefabrik ev fiyatları metrekare,malzeme kalitesi,ev modeli,yalıtımlı olup olmadığı gibi durumlara göre fiyatlar değişmektedir.

Prefabrik Ev Fiyatları

  • Küçük ve tek katlı prefabrik evler : 400.000 TL ve 500.000 TL
  • Orta büyüklükte ve tek katlı prefabrik evler : 500.000 TL ve 700.000 TL
  • Büyük ve çift katlı prefabrik evler: 1.000.000 – 2.500.000
Prefabrik ev boyutuFiyatı
60 M2 Prefabrik Ev 290.000 – 300.000 TL
100 M2 Prefabrik Ev700.000 – 800.000 TL
160 M2 Prefabrik Ev1.000.000 TL 2.500.000 TL

Prefabrik ev inşaa etmek istiyorsanız firmalar ortalama m2 fiyatı 8.000 TL ve 10.000 TL arasındadır. Prefabrik ev inşaa etmeniz halinde profesyonel bir firmadan tasarım neler yapılacağına dair,maliyet gibi durumları araştırmanız önemlidir.

Prefabrik ev maliyeti hesaplama ?

Prefabrik ev masrafları hesaplandığında bir çok maliyet bulunmaktadır. Bunlar kat sayısı,işçilik(Tüm her şey dahil),ruhsat harçları,nakliye,malzemeler gibi maliyetlerdir. Prefabrik ev maliyet hesaplamasında en çok kullanılan formül ise şudur :

Toplam Alan (m²) x Birim Fiyat (m² başına) = Temel Malzeme ve İmalat Maliyeti

Prefabrik evimi nasıl maliyet hesaplarım diye düşünüyorsanız sizlere adım adım yardımcı oluyoruz.

Toplam Alanı Hesaplayın : Prefabrik evin olacağı alanı hesaplayın. Bu hesaplayacağınız alan evin ve her katın metrekaresi yer alır.

Birim Maliyeti Belirleyin : Kısaca metrekare başına düşen ortalama maliyeti belirtir.

İşçilik ve Montaj Maliyetleri : Prefabrik evin yapım sürecinde işçilik maliyeti ekleyin genel olarak prefabrik ev hizmeti alacağınız firmadan size metrekare başı fiyat verir.

Nakliyat Maliyeti : Prefabrik evin montaj parçalarının inşaat alanına taşınma maliyeti için nakliyat firmalarında teklif alınız.

Ekstra Giderler : Prefabrik evin yapımı sürecinden beri oluşacak ruhsat harçları ve bir çok ekstra giderler için bütçe ekleyiniz.

Ortalama 40 – 60 M2 Standart bir prefabrik ev 290.000 TL ve 300.000 TL arasındadır.

Prefabrik ev modelleri seçeceğiniz boyut,tasarım,stillere göre bir çok çeşitlilik göstermektedir. Aşağıdaki listede en çok tercih edilen prefabrik ev modellerine göz atabilirsiniz.

  • Bahçeli Prefabrik Evler : Temiz, doğayla iç içe yaşayabileceğiniz en çok tercih edilen prefabrik evlerdir. Standart prefabrik evlere göre maliyeti daha fazladır.
  • Dubleks Prefabrik Evler : Daha kapsamlı ve geniş iki katlı prefabrik evlerdir. Geniş bir oturma alanı sunar. Estetik ve konfor olarak sıkça tercih edilmektedir.

Prefabrik evler dayanıklı mıdır ?

Prefabrik evlerin dayanıklı olup olmadığı tamamen malzeme kalitesi,mühendislik ve tasarım kalitesine göre belirlenir. Eğer ki prefabrik evlerde kullanılan malzemeler Çelik,Beton,yüksek kaliteli ahşap malzemeler dayanıklılığı artırır. Ayrıca Prefabrik evler depreme karşı daha avantajlıdır. Bunun sebebi daha haffif bir yapıda olması ve esnek olması sebebiyle deprem de diğer yapılara göre daha az hasar görmesine sebep olur.