Eskimiş ve yıpranmış fayanslara sahipseniz ve yenilemek ciddi bir bütçe gerektiyorsa fayanslarınızı boyayabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere 5 adımda fayans nasıl boyanır ve işin inceliklerinden bahsedeceğiz.

Fayans boyaması yapacağınız yerlerde yüzey ve zeminlerin ıslak olmamasına özen gösteriniz. Fayansınızı boyacağınız zaman zemin ve yüzeyin kuru olmasına dikkat gösteriniz.

Gereken Malzemeler

  • Boya malzemesi
  • Astar
  • Rulo
  • Boya fırçası
  • Koruyucu örtü (Boyanın etrafa gelmemesi için isteğe bağlı olarak kullanabilirsiniz.)

Fayans Nasıl Boyanır ? (Tüm Detaylarıyla)

1.Adım Astar Sürülmesi

Fayans boyamasına başlamadan önce mevcut fayanslarınıza astar atılır astar nedir diye soruyorsanız kısaca astar boya öncesi yüzeyin daha iyi tutmasını sağlayan,paslanmasını önleyen malzemedir. Yüzeye sürdüğünüz astar en az 2 ila 4 saat arası duvar yüzeyinde kalmalıdır.

2.Adım Boya Uygulamasına Başlıyoruz

Seçtiğiniz boya rengini rulo fırçaya alarak fayansın tüm yüzeylerine 2 kat sürerek fayanslara uygulayınız. Rulo fırçanın giremediği alanlarda boya fırçası kullanabilirsiniz. Boyama işlemi bittiğinde 1 gün boyunca bekliyorsunuz. Boyanız kuruduğunda ihtiyaç halinde 1 kat daha boya vurabilirsiniz.

Uzman Yardımı

Fayans boyaması titiz ve incelik gerektiren bir iştir. Uzman yardımı gerekebilir ve hata riskini büyük ölçekte ortadan kaldırır. Sizde firmamızın bu hizmetinde en uygun fiyatlar ile yararlanabilirsiniz.

Hangi tür fayans boyası kullanmalıyım

Fayans boyaması yaparken genellikle iki tür çok kullanılır bunlardan ilki epoksi boya ve yağlı boyadır. Seçeceğiniz fayans boya malzemesinin nem ve suya dayanıklı olmasına önem gösteriniz.

Fayans Boyama Uygulamaları

Önceki yazımız olan Fayans döşeme fiyatları hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.