Evinizin salonuna muhteşem dokunuşlar yapabileceğiniz 2024 trend en yeni salon dekorasyon tasarımlarına birlikte göz atalım. Bu yazımızda sizlere salonunuzu olduğundan daha verimli kullanmayı ve salonunuzu daha ferrah ve şık gösterecek ipucu ve püf noktalardan bahsedeceğiz.

1 – Oturma Odanızın Duvarlarını Dekore Edin

Oturma odanızın duvarları odanın atmosferini ve iç tasarımına katkı veren ince detaylardır. Duvarlarınız için klasik tablolar,çerçeveli baskılar,kanvas tablo,ayna gibi kolayca salonunuza modern ve şık bir görüntü verebilirsiniz.

Duvar dekorasyonu kısaca yaratıcılığınız ve kişisel zevk ve ihtiyaçlarınıza göre muhteşem dokunuşlar yapabileceğiniz harika bir yoldur. Ayrıca duvar dekorasyonu aşamasında salonun rengine ve genel stiline uygun bir görünüm elde etmeniz önemlidir.

2 – Aydınlatmalar : Nasıl Olmalı ve Fikirler

Aydınlatmalar salonunuza hem estetik hem de işlevli hale getirmenize olanak sağlar. Aydınlatmalar çok fazla çeşidi bulunmaktadır. Salonunuz için en uygun aydınlatma seçiminde salonun boyutu,dekorasyon tarzı göz önünde bulundurarak seçim yapabilirsiniz.

Büyük salon için aydınlatma önerisi :

Eğer ki geniş salonunuz var ise merkezi bir avize veya büyük bir tavan lambası tercih edebilirsiniz. Ayrıca salonun köşelerine masa lambaları ekleyerek şık ve sıcak bir görüntü elde edebilirsiniz.

Küçük salon için aydınlatma önerisi :

Küçük salonlarda salonun alanını bozmayacak daha ince ve minimal aydınlatmaları seçebilirsiniz. Küçük salonlarda duvara monteli spot ışıkları tercih edebilirsiniz.

Salonuzda daha enerjik ve canlı bir görünüm aydınlatması ihtiyacınız var ise Gün ışığı ampülleri (5000K) tercih edebilirsiniz.

Sıcak ve rahatlatıcı bir aydınlatma için ise (2700K-3000K) tercih edebilirsiniz.

Mobilya Düzeni ve Alanı Verimli Kullanma

Oturma alanınızda bir merkezi alan belirleyin bu belirlediğiniz alan da en büyük olandan (merkez’de olacak şekilde) en küçüğüne göre bir alan belirleyin.

İşte oturma odasının merkezi alanı net bir şekilde görüldüğü bir oturma odası örneği. Bu odada odak noktası olarak bir şömine yer alıyor. Şöminenin etrafında karşılıklı yerleştirilmiş iki rahat kanepe, ortada bir sehpa ve altına yerleştirilmiş bir halı bulunuyor. Duvarlarda sıcak renkler kullanılmış ve büyük pencerelerden doğal ışık odaya giriyor. Duvarlarda tablolar ve aynalar odanın işlevselliğini ve doğallığını artırıyor. Bu düzen odanın hem davetkar hem de dengeli bir atmosfere sahip olmasını sağlıyor.

Çok Amaçlı Mobilyalar Kullanın : Çok amaçlı mobilyalar ile alanınızı daha verimli ve salonu işlevsel hale getirebileceğiniz ipuculardır. Hangi tür çok amaçlı mobilya kullanacağım diye merak ediyorsanız şunları tercih edebilirsiniz.

  • Katlanabilir Masa : Salon da alan tasarrufu sağlayabileceğiniz yegane bir çözümdür.
  • Depolama Alanlı Sehpa : Bu tür sehpalarda kitap,dergi veya diğer eşyalarınızı ekleyebileceğiniz veya saklayabileceğiniz sehpalardır.
  • Modüler Koltuk Takımları : Kendi zevk ve ihtiyaçlarınıza göre koltuk takımının parçaları düzenleyebileceğiniz. Genişletilebilir ve daraltılabilir olması sebebiyle salonun ihtiyacına göre tercih edebilirsiniz.

Salon Dekorasyonunda Renk Seçimi

Renkler, salon dekorasyonunda gizli detaylardır. Salonun atmosfer ve stilini en iyi belirlemesinde önemli rol oynar. Salonunuz için kullanabileceğiniz renk seçeneklerinden bahsedeceğiz.

Nötr Renkler : Salon da daha ferrah ve canlı bir görünüm için beyaz,bej,gri,boz kahverengi nötr renkleri tercih edebilirsiniz.

Soğuk Renkler : Deniz temaları,mavi,beyaz,yeşil ve gri renklerinin (klasik kombinasyonları) sakinleştirici ve dinlendirici bir atmosfer için tercih edebilirsiniz.

Sıcak ve Doğal Renkler : Sıcak ve doğal renkler sizlere daha huzurlu bir ortam sağlar. Özzelikle ahşap mobilyalarına sahipseniz kahverengi,hardal gibi renkleri tercih edebilirsiniz.

Renk seçimi yaparken salonunuzun atmosferini uygun olabilecek renk seçimi yapacağınızdan emin olunuz.