Genel olarak asma tavan fiyatları metrekare başına hesaplanmaktadır. 2024 yılı itibariyle İstanbul’da standart bir asma tavan malzeme ve işçilik dahil metrekare fiyatı 250 TL’dir. Bu fiyat işin kapsamı ve zorluğuna göre değişebilir. Önceki yazımız olan alçıpan fiyatlarında asma tavanlarda bahsetmiş olsak bile bu yazımızda tam kapsamlı Asma tavan fiyatlarına değineceğiz.

Asma Tavan Fiyatları Nasıl Hesaplanır ?

Asma tavan fiyat hesaplanmasında yapılacak alanın uzunluk ve genişliği metraj ölçüsü alınır. Ayrıca metrekare olarak ölçüm yapabilirsiniz. Örneğin asma tavan yapılacak alanın eni 5 metre boyu 4 metre ise alan 20 m2’dir. 20 Metrekarelik asma tavan yapımında Örneğin 60×60 PVC plastik asma tavan malzemesi için fiyatlar 115 TL/m2 iken, alçıpan asma tavan malzemesi için fiyatlar 125 TL/m2 (malzeme) ve 240 TL/m2 (malzeme+işçilik) arasında değişebilir

Asma Tavan Malzeme Fiyatları

Asma Tavan Modelleri ve Çeşitleri

Asma tavan çeşitleri :

  • Gergi Tavan
  • Alçıpan Asma Tavan
  • Modüler Asma tavanlar
  • Alüminyum tavan
  • PVC Tavan
  • Cam Yünlü
  • Metal asma Tavan

Alçıpan Asma Tavan

Asma tavanların en çok tercih edilen çeşidi alçıpan asma tavandır. Alçıpan panellerinin tavana monte edilmesiyle uygulanır. Bir çok desenli,boyalı olarak uygulanır. Aydınlatma ve havalandırma sistemlerinde sıkça kullanılmaktadır.

Metal Asma Tavan

Alüminyum,çelik,bakır gibi metalerden uygulanan asma tavan tipidir. Sağlam ve dayanıklıdır. Genel olarak ofis,restoran,kafe gibi yerlerde kullanılır.

PVC Asma Tavan

Diğer alçıpan türlerine göre daha ekonomik fiyatlıdır. Su ve neme karşı korunaklıdır. Kolay temizlenebilir yapısı mevcuttur. Genel olarak mutfak,banyo gibi yerlerde tercih edilir.

Ahşap Asma Tavan

Ahşap türlerinde elde edilir. Doğal bir konfor sağlar.

Gergi Tavan

PVC branda elde edilir. Genel de kullanım alanı aydınlatma efektli alçıpan olarak kullanılır. 3 boyutlu gergi tavanlar sıkça kullanılmaktadır.

Modelleri