İnşaat ve tadilat alanında sıkça kullanılan alçı sıva yüzeylere uygulandığında duvar ve tavan yüzeyini düzelterek pürüzsüz ve düzgün bir duvar yüzeyi sağlar. Alçı siva fiyatlarına gelecek olursa fiyatlar metrekare başına hesaplanmaktadır. Fiyatlar bölgeden bölgeye,işin zorluğu,kullanılan malzeme kalitesine göre değişmektedir.

Alçı Sıva Fiyatları

Sizlere ortalama olarak İstanbul’da alçı sıva malzeme ve işçilik fiyatlarını tablo halinde sunduk bakabilirsiniz.

Yapılacak UygulamaMalzeme (M2)İşçilik (M2)
Makinalı Alçı (Saten Alçı Hariç)6090
Makinalı Alçı (Saten Alçı Dahil)8095
El alçısı (Saten alçı hariç)85100
El alçısı (Saten alçı dahil)90100
Alçıpan üstü alçı sıva3560
Kara sıva üstü alçı sıva1255

Alçı sıva işlerinin yanında malzeme ve makina fiyatları da çok fazla merak edilmektedir. Alçı makinaları genel olarak dolar ve euro kuru üzerinden satılmaktadır. Örneğin Ase markalı hazır alçı sıva makinesi 2023 model 5.200 Euro fiyatındadır.

Önceki yazımız olan Güncel alçıpan fiyatları adlı yazımıza şuradan bakabilirsiniz.

Ortalama Alçı Sıva Fiyatları (Malzeme ve İşçilik Dahil) :

  • Makinalı Alçı (Saten Alçı Hariç) : 150 TL/ M2
  • Makinalı Alçı (Saten Alçı Dahil) : 175 TL/M2
  • Kara Sıva Üzeri Alçı : 67 TL/M2
  • Alçıpan üstü alçı sıva : 95TL/M2

Alçı Sıva Fiyatları Nasıl Hesaplanır ?

Alçı sıva maliyetlerinde şu formül Toplam Maliyet = Alçı Tüketimi (kg veya litre) x Alçı Birim Fiyatı (TL/kg veya TL/litre) + İşçilik Maliyeti (TL) kullanabilirsiniz.

İlk olarak Alçı sıva yapılacak alanın yüzeyi toplanır. Ardından bu alanı alçı sıvanın metrekare başına hesaplayarak kilogram (kg) veya litre (ml) cinsinden alçı tüketimine dönüştürün. Malzeme fiyatının hesaplanmasında herhangi bir hırdavat veya inşaat malzeme satıcısından alçı birim fiyatı ile kilogram veya litre cinsinden alçının maliyetini belirler. İşçilik maliyeti ise herhangi bir usta veya firma ile görüşerek metrekare fiyat alabilirsiniz.

1 torba sıva alçı fiyatı

2023 Kasım ayında 25 Kg bir torba sıva alçı fiyatı 280 TL ve 350 TL arasındadır. Bu fiyatlar farklı satıcı ve malzeme kalitesine göre değişmektedir.

Kaba Sıva Fiyatları

Kaba sıva fiyatları metrekare başına hesaplanmaktadır. Fiyatlar bölgeden bölgeye,işin zorluğuna göre değişmektedir. Ortalama metrekare fiyatlarını aşağıdaki tabloda listeledik.

Yapılacak UygulamaMalzeme ve İşçilik Fiyatı
1 metrekare Kaba Sıva30 TL – 50 TL arasındadır.
1 metrekare Dekoratif Sıva25 – 45 TL arasındadır.
1 metrekare Tavan Sıvama10 TL – 30 TL arasındadır.