Akıllı Şap (Tesviye Şapları) En belirgin özelliği ise kendinden yayılarak daha pürüzsüz bir yüzey elde eden zemin kaplama malzemeleridir. Kullanım alanları genel olarak zemin iyileştirmeleri,yüzeydeki çatlamalar ve aşınmalar da ve bir çok yüzey’de yer alan sorunlarda sıkça kullanılmaktadır. Çimento,su,polimer ve bir çok katkı maddesiyle elde edilen akıllı şaplar, uygulandıkları yer de zemin sertleşir ve dayanıklı olur.

Akıllı Şap (Tesviye Şap) Fiyatları

Akıllı şapların içerisinde yer alan maddelerin maliyeti pahalı olması sebebiyle geleneksel şap uygulamasına göre daha pahalıdır. Her ne kadar geleneksel şaplara göre pahalı olsa bile uzun vadede daha dayanıklı ve uzun ömürlü bir kullanım sağlaması sebebiyle ekonomiktir.

  • İstanbul’da ortalama 1 metrekarelik alana 2 cm kalınlığında akıllı şap uygulamasının fiyatı ortalama 200 TL – 350 TL arasındadır.

Akıllı Şap Ne İşe Yarar

  • Kolayca yayılarak tüm zemini çepeçevre sarar.
  • Dayanıklı olması sebebiyle uzun süreli bir kullanım sağlar.
  • Kolayca yayılma özzeliği yanında hızlı kururlar.
  • Suya maruz kalınılan yerlerde kullanılmaz
  • Uygulama alanları ise : İç ve dış mekanlar,Pvc zemin döşemelerde,yerde ısıtmalı zeminlerde,granit,seramik dahil bir çok kullanım alanları vardır.

Aşağıdaki youtube videosunda akıllı şap çalışmaları ve akıllı şaplar hakkında göz atabilirsiniz.

1 Torba akıllı şap kaç m2 yer kaplar

Genel olarak 1 torba akıllı şap 5mm kalınlığında 25 kg olmaktadır. Ve kullanıldığında ortalama 1.8 kg malzeme ile 1mm kalınlığında alan kaplar. Örneğin bir torba (25 kg) akıllı şap 3 m2 alan kaplayabilir.