Fibercement genel olarak inşaat sektöründe kullanılan içeriğinde çimento,su,selüloz lifi ve diğer katkı maddelerinden oluşan bir inşaat yapı malzemesidir. Fibercementler, özel bir üretim sürecinden geçerler bu sayede yanmaya dayanıklı,çürüme durumlarına dirençli ve suya dayanıklı bir malzeme oluşur.

Fibercementler yapılara iç ve dış etkilerden korunmasının yanında estetik bir görüntü sağlamaktadır. Son yıllarda inşaat alanında dış cephe kaplama,çatı kaplaması, duvar kaplaması gibi bir çok alanda tercih edilmektedir.

Fibercement ne işe yarar ?

Fibercement’in bir çok yararlı özzeliği bulunmaktadır Bunlar :

 • Suya Dayanıklılık : Fibercement içeriğindeki çimento ve kuvars sayesinde suya karşı dirençlidir.
 • Yanmaya Dayanıklılık : Taşyünün de olduğu gibi fibercement malzemeler’de A1 sınıfı yanmaz malzemelerdir. Her türlü yanma,tutuşma durumlarında yanmaz.
 • Uzun Ömürlü Kullanım : Fibercement’ler uzun ömürlü bir kullanım sağlar. Üretim sürecinde en yüksek ısı ve basınç ile pişirildiğinden en kötü koşullardaki iklim koşullarına bile dayanıklıdır. Ayrıca herhangi bir böcek barındırmaz.
 • Estetik : Fibercementler bir çok farklı tür ve desen de üretilmektedir. İstek ve ihtiyaçlara göre estetik ve şık cephe tasarımları sağlanabilmektedir.
 • Bakım Gerektirmez : Bir diğer tercih edilme sebeplerinden olan bakım gerektirmeden,yıpranmayan bir malzeme olmasıdır.
 • Çevre Dostu : Fibercement malzemeler doğal malzemelerden üretilmektedir. Çevreye zararlı herhangi bir kimyasal bir madde yer almaz. Geri dönüştürülebilir olması sebebiyle de yeni malzemeler de kullanılabilir.
 • Böceklenme ve haşere yapmaz.

Fibercement Fiyatları

Fibercement malzemeler metrekare başına hesaplama yapılır. Malzeme kalitesi,kalınlık ve boyutlarına göre fiyatlar değişmektedir. Fibercement malzeme fiyatlarının yanında ayrı giderleri de bulunmaktadır. Bunlar : montaj,nakliyat,paneller gibi giderleri de bulunmaktadır.

Sizler için 2023 yılında fibercement M2 fiyatlarını aşağıdaki tabloda tüm detaylarıyla göz atabilirsiniz.

MetrajM2 Fiyatı
0 – 100 M21000 – 1500 TL
100 – 1000 M21500 – 2200 TL
1000 – 5000 M22200 – 3200 TL

Fibercement Levha Fiyatları

Fibercement BoyutuKalınlıkFiyatı
1250x3000mm12mm350 – 500 TL
1250x3000mm8mm250 – 400 TL
Fibercement Düz Levha (16mm kalınlık 125cm X 250cm)16mm500 – 1000 TL
Fibercement Düz Levha (8mm kalınlık 125cm X 250cm)8mm400 – 600 TL

Fibercement İşçilik Fiyatları

İşçilik fiyatları genel olarak metrekare(m2) başına hesaplanmaktadır. İstanbul’da fibercement işçilik fiyatlarının metrekare fiyatı 50 – 100 TL fiyatları arasındadır. Fakat işin kapsamı,montaj süresi gibi durumlarda işçilik fiyatları artmaktadır. Aşağıda hem malzeme hem de işçilik dahil fiyatları etkileyen faktörlerede göz atabilirsiniz.

Fibercement Fiyatları Etkileyen Faktörler

Fibercement fiyatlarını etkileyen faktörler aşağıdaki listeden göz atabilirsiniz.

 • Malzeme Kalitesi : Fibercement levhalar bir çok farklı kalitede üretilmektedir. Kaliteli fibercement malzemeler daha dayanıklı ve uzun süreli kullanım sağlamaktadır.
 • Levha Kalınlığı : Fibercement levhalarda kalınlık arttıkça daha dayanıklı ve uzun ömürlü kullanım sağlar. Böylece Levha kalınlığı fiyatı artıran bir faktördür.
 • İşin Kapsamı : Fibercement levhalar montaj ve malzeme ağırlığı fazladır ve işin süresi arttıkça daha da fiyat artar.

Fibercement Dezavanajları :

Fibercement malzemeleri pek çok faydası bulunmaktadır. Fakat dezavantaj yönleri bulunmaktadır. Şunu söyleyebiliriz ki fibercement malzemelerin avantajı ve yararları daha fazladır.

 • Fiyat : Fibercement diğer dış cephe kaplama malzemelerine göre pahalı olabilir.
 • Ağırlık : Fibercement malzemeler, diğer malzemelere göre biraz daha ağırdır. Nakliyat ve işçilik maliyetleri artırabilir.
 • Montaj : Fibercement malzemeler işlenmesi biraz zordur. Montaj zamanında özel araçlar ve teknikler gerekebilir.

Fibercement levhaların teknik özzelikleri

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi fibercement levhalar içerisinde çimento,su,selüloz lifi ve bir çok katkı maddesi içermektedir. Fibercement levhaların yoğunlukları 30 – 35 kg arasındadır. Standart ölçüleri ise 125x250cm / 125x280cm / 125x300cm